Monday, 21 November 2011

Pengenalan dan Rancangan Pengajaran harian


 Bahasa  Malaysia tahun lima
Blog ini dapat membantu murid tahun 5 mengenali  tentang buah-buahan tempatan negara kita  Malaysia. Negara kita memang terkenal dengan berbagai jenis buah-buahan.Buah-buahan tempatan mempunya berbagai khasiat. Antaranya ialah vitamin c, boleh mencegah penyakit dan sebagainya.


buah -buahan tempatan


Rancangan pengajaran harian


Nama Kelas 
:
Tahun 5 bestari



Bil. Murid
:
30 orang
Masa
:
8.30 – 9.30 pagi
Tarikh
:
16.11.2011
Tema
:
Buah-buahan
Subtema
:
Buah-buahan Tempatan
Tunjang
:
Komunikasi
Fokus MI
:
Menjawab soalan dengan tepat dan kreatif


Mengkategori dan mengenalpasti
Hasil pembelajaran
:
1.1.Berbual tentang sesuatu perkara perkara berkaitan dengan  kehidupan sehjarian dengan menggunakan kata,ungkapan,ayat,sebutan,intonasi  dan nada yang betul
Aras 1 (i).Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami  dan didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1. Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutanm dan
       intonasi yang betul dan memahami  petikan yang dibaca.
       Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan
       penekanan  pada intonasi berdasarkan tanda baca.
6.1. Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan
       maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat
       daripada internet
       Aras 3 (3) Mengakses maklumat daripada laman web atau
       pelbagai sumber.






Kesepaduan  standard pembelajaran
:
Sains dan teknologi dan fizikal
Objektif
:
1.     Mengenali buah-buahan tempatan.
2.     Menjawab soalan dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
3.     Mencari maklumat daripada laman web
4.     Menulis karangan  berdasarkan maklumat yang dicari.



Bahan
:
CD, Cd player, carta lagu, kad perkataan, gambar dan video













LANGKAH
ISI
STRATEGI
SUMBER / BAHAN
CATATAN
Set Induksi
( 5 minit )
Senikata Lagu
Lagu buah-buiahan
-Murid dipaparkan dengan lagu “buah-buahan”
- Murid menonton dan menghayati lagu tersebut.
-Murid-muridn  menyanyi mengikut senikata pada carta lagu.
 Carta lagu
Komputer riba
LCD
MI :
Muzik dan pergerakkan
Bahasa dan Komunikasi
Langkah I
( 10 minit )
-Nama buah-buahan tempatan
-ciri-ciri buah-buahan tempatan.
-Guru menunjukkan gambar buah-buahan  dalam slaid power point dan bersoal jawab dengan bahasa yang mudah dan menggalakkan murid bercerita.
 -Guru menunjukkan beberapa contoh buah-buahan dan menerangkan tentang kebaikan buah- buahan


-Gambar
Komputer riba
 LCD
-Buah-buahan sebenar.


Penggabungjalinan:
Bahasa dan komunikasi
Perkembangan kognitif
MI :
Prasains dan bahasa.
Langkah II
( 5 minit )
Petikan tentang buah-buahan tenpatan
-Murid membaca petikan
- Guru berbincang tentang isi petikan dengan guru
-Guru meberikan latihan bacaan
-Murid menjawab soalan   secara lisan.
Teks

Langkah III
( 25 minit )
Mencari maklumat
-Gurun memberi  tugasan kumpulan
-Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan
-  Setiap kumpulan diberi satu buah
- Setiap kumpulan perlu mencari maklumat tentang buah yang diberi daripada blog yang dihasillakan oleh guru -
http://nanthinee-bahasamalaysiatahun5.blogspot.com/

-Setiap kumpulan akan menyampaikan hasil pencarian mereka  di dalam kelas.
-Guru  membimbing murid.
Komputer
Internet
Kertas mahjung
Pen marker

KB-menyenarai
KP –kontektual
Bertoleransi
Bekerjasama
Langkah IV
( 10 minit )
Latihan
-Menulis esei tentang buahan tempatan
-  Guru membantu murid merancang rangka karangan
-guru membimbing semasa menulis karangan.
- Latihan tambahan-
 Murid perlu membuat sebuah replika buah-buahan yang diminati secara individu.
Kertas esei


-perkembangan kognitif






Penutup
( 8 minit )
Menjaga kebersihan dan menyatakan buah-buahan adalah baik untuk kesihatan.
-Guru menerangkan kepada murid tentang kebaikan makan buah-buahan kerana ia baik untuk kesihatan.
P&P hari ini berakhir dengan nyayian lagu buah-buahan

Penerapan Nilai :
Menjaga kebersihan
Bersyukur

No comments:

Post a Comment